
Lételemünk a víz, nem csak a víz világnapján, hanem a mindennapokban is gondoskodást, odafigyelést érdemel.
Cikkemmel, a Cibakházi- Holt- Tisza példáján kívánom bemutatni azokat a megoldásra váró feladatokat, (mert problémák nincsenek, csak megoldásra váró feladatok) amelyek halaszthatatlan szemléletváltást igényelnek az egyén, és az érintett szakterületek részéről egyaránt. A vízkeretirányelvben meghatározásra kerültek bizonyos feladatok, azonban a társadalmi szemléletváltás hiányában, azok megvalósítása is hiába valónak tűnhet. Hiába takarítunk a lakásunkban, ha 5 perc múlva, a kukás autó oda üríti az addig gyüjtött hulladékot.
A víznek, ősidők óta kiemelt szerepe volt a földi élet, a termelés, a társadalmi-gazdasági fejlődésben.
„A sokat emlegetett négy elem közül az elsőt víznek hívjuk, és úgy gondoljuk, ez az ősi anyag.”
THALESZ
Az élő, és élettelen környezet ökológiai rendszert képez, mindig egységben, egymásra hatva jelenik meg a természetben. Ennek a rendszernek a tagja az ember is. Ha a rendszer szennyeződése túl naggyá válik a növényzet elpusztul, az állatok a területről elvándorolnak.
Az ember viszonylag gyorsan tud alkalmazkodni megváltozott környezetéhez, de alkalmazkodásának is vannak határai és következményei. Egyre gyakoribbá váltak napjainkban az úgynevezett civilizációs ártalmak, betegségek. Ilyenek pl. infarktus, neurózis, daganatos, és légúti, valamint allergén megbetegedések.A víz természetes körforgását, az emberi tevékenység egyre nagyobb mértékben módosítja, és a hidroszféra különféle szennyezőanyagokkal terhelődik. A szennyező hatások sok helyen meghaladják az élővizek öntisztulási képességét. A víz minősége romlik, emberi használatra, és a természetes életfolyamatokra való alkalmassága csökken, sőt, teljesen megszűnhet. A vizek szennyezettsége
A megváltozott társadalmi viszonyok hatására jelentősen megnőtt a felszíni víztestek szerepe.Az egyre rapszodikusabb időjárás, a nyári kánikulák idején kiemelten, főként a városi környezetből egyre többen keresik fel, a különböző adottságokkal rendelkező vízterületeket az „olcsó” kikapcsolódás lehetőségeként. Ha van mit, és van miért fölkeresni.

Fotó: Sallai Zoltán; Hortobágyi Nemzeti Park. 2006.május.
A Cibakházi-Holt-Tiszáról készült légifelvételen egyértelműen megállapítható, a szennyezettség, az emberi beavatkozás hatására felgyorsult szukcessziós ,(feltöltődési, elöregedési) folyamat. A Holtág, 1996-ban állami tulajdonból került a helyi önkormányzat többségi tulajdonába. Az akkor 140 éves elöregedett holtág, állapotában, az addigi állami gondoskodás eredményességét tükrözi.
Egy tanmese jut az eszembe.Egyszer volt hol nem volt négy ember. Nevezetesen, Mindenki, Valaki, Bárki, és Senki. Valaki felvetette,hogy egy katasztrófa közeleg, a problémát meg kellene oldani. Bárki megtehette volna, azonban Senki sem tette meg. Végül, Mindenki okolva volt a katasztrófa bekövetkezéséért.



Keressük a megoldásokat. Sokat beszélünk a munkanélküliségről, de kérdés, hogy akarunk e dolgozni? Sokat beszélünk a kitörési lehetőségekről, de kérdés, hogy akarunk e kitörni? Sokat beszélünk a falusi turizmusról, de kérdés, hogy tudjuk e mi is az? Sokat beszélünk a környezetünkről, de kérdés, hogy mit teszünk érte? Sokat beszélünk az idegenforgalomról, de kérdés, hogy mivel tesszük vonzóvá környezetünket?

Varga Mátyás.
Víz-választón - Magyarország felszíni és felszín alatti vizei
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Ameddig a hatóságok szemet hunynak az akarattal elkövetett viz szennyezések felett,addig nem sok esélyünk van nekünk köz embereknek.Lásd a kapu alatt /mellett/kifolyó szennyvíz,kitudja hány éve és hány lakásnál.Vagy lásd az évek óta lehordott Autó gumik tömege.Szinte megszámlálhatatlan a hosszú évek alatt eltüntetett ésa Tiszapartra lehordott gumik.Vagy a cipő bőr hulladék tömkelege beásva letemetve.vagy a rengeteg engedély nélküli stég némelyik vegyszeres vagy üzemanyag hordóból.Vagy lásd a Kistiszába hosszú évekig beengedett tisztítatlan szennyvíz úgy Cibakházáról,vagy néha Tföldvár felől.Először a hatóságoknak kellene lépni és néha kimozdulni a jól fűtött irodákból.
(bataocsi - 2008. 01. 20. 14:18)
(bataocsi@freemail.hu, 2008.01.28 08:12)